Bábkové divadlo Morgonrock

Objednávky predstavení cez mail: divadlo@petergartner.sk

Bábkové divadlo Morgonrock vzniklo v roku 2015 pod vedením scenáristu a režiséra Petra Gärtnera. Odvtedy sa z neho stalo jedno z najznámejších slovenských kočovných bábkových divadiel. Ako jedno z mála sa venuje klasickým marionetovým bábkam. Unikum divadla je, že sa všetky hry odohrávajú okolo postavy čerta Kolofóna. Základná séria hier je O čertovi Kolofónovi, Tri kocky droždia a Lovec plastov Zero Waste. Potom následuje príbeh Kolofónovho verného druha O Diviačikovi. A v predvianočnom čase ponúka divadlo vianočný špeciál Zlaté prasa. Aktuálne hráva divadlo pravidelne v priestoroch bratislavskej Novej Cvernovky. Má za sebou stovky hraní na festivaloch ako Pohoda, Atmosféra, Fest Anča či Kremnické gagy a takmer vo všetkých kultúrnych centrách od Bratislavy až po Bardejov.

O ČERTOVI KOLOFÓNOVI

marionetová dobrodružná komédia
50 min 
Vhodné pre deti od 3 rokov
Premiéra: jún 2015

Predstavenie O čertovi Kolofónovi je potešením pre malých aj veľkých divákov. Mix čertovských rozprávok, ľudových rozprávok, popkultúry, divokého západu a romantických komédií je receptom na neopakovateľnú zábavu v spoločnosti klasických marionetových bábok. Hlavný hrdina čert Kolofón to má náročné, život nie je len v pekle z kotla vylizovať a jeho príbeh oneskoreného dospievania začína, keď ho pošle Lucifer na zem, aby priniesol aspoň dve neposlušné deti. Dej dostane spád, keď Kolofón stretne hyperaktívne deti fičiace si na biostrave Janka a Marienku, ktorí sa rozhodnú, že z neho spravia poriadneho čerta. Hra poteší dynamickými gagmi tých najmenších, a množstvom vtipov a narážok aj ich rodičov. Predstavenie malo premiéru v roku 2015 a odvtedy sa dočkalo už viac ako 100 repríz na festivaloch a podujatiach po celom Slovensku vrátane podujatí ako Pohoda, Festival Atmosféra, či Hviezdne noci a príbeh o Kolofónovi dokonca vyšiel v roku 2017 v rozšírenom knižnom vydaní.

Scenár, réžia, bábky: Peter Gärtner
Dramaturgia: Dana Galová

Účinkujú: Peter Gärtner
Hudobný sprievod: Radovan Hrbek 

TRI KOCKY DROŽDIA

Marionetová dobrodružná komédia
45 min
Vhodné pre deti od 3 rokov
Premiéra: máj 2020

Ľudia nebrali ohľad na prírodu a zvieratá. Znečistili celý svet, vyrúbali lesy a za trest prišiel zlý čarodejník Koroňák. Pohybuje sa nebadane pomedzi ľudí, prináša skazu, ekonomickú depresiu a zasieva choroby. Nikto sa mu neodváži postaviť zoči-voči, všetci zaliezli hlboko do svojich brlohov. Ani čert Kolofón by nikam nechodil. Nariadenie zostať doma akoby pre neho vymysleli. Čo je lepšie, ako celý deň v posteli vylihovať? Avšak netrvá dlho a aj u nich doma sa minie posledné droždie. Jeho žena Ježibaba ho pošle do sveta, aby priniesol aspoň tri kocky droždia, pretože ich malý syn Kolofón junior nič iné ako makové koláče a buchty jesť nechce. A tie bez droždia nebudú. Kolofón sa tak vydáva v ústrety ďalšiemu nebezpečnému dobrodružstvu, cez vyprahnuté a ubiedené krajiny, kde ľudia prosia o pomoc a kde všetci vkladajú nádej do hrdinu, ktorý by im doniesol radu od deda Vševeda. Kolofón na svojej púti nebude bojovať len o tri kocky droždia, ale aj o osud celého sveta a bude sa musieť postaviť aj samotnému čarodejníkovi Koroňákovi! Predstavenie malo premiéru 20.5.2020 v Kultúrnom centre Cooltajner v Považskej Bystrici. Odvtedy sa hralo už v KC Stanica Záriečie Žilina, Klub Lúč Trenčín, Nová Cvernovka, A4 Bratislava, Diera do Sveta Lipt. Mikuláš a mnohých ďalších.

Scenár, réžia, bábky: Peter Gärtner

Dramaturgia: Dana Galová
Účinkujú: Peter Gärtner, Lukáš Tandara/ Sidónia Féderová
Hudba a hudobný sprievod: Radovan Hrbek
Titulná pesnička: Vlado Janček

Lovec plastov Zero Waste

Dobrodružná bábková komédia
60 min
Vhodné pre deti od 3 rokov
Premiéra: júl 2021

Zero Waste je mýtický bojovník, ktorý povstal zo záplavy nevytriedeného a nerozložiteľného odpadu. Vetrom ošľahaný pútnik, ktorý je vždy všade tam, kde treba zlikvidovať čiernu skládku či plastom znečistený vodný tok. Proti nemu stojí skazený magnát Consumencio Consumini, na šumení igelitu závislý výrobca jednorázových plastových hračiek a mikroténových sáčkov, ktorého fabriky denne chrlia tóny zbytočného odpadu. Je to nerovný boj, Zero Waste starne a vie, že sám Consumencia nikdy neporazí. Proroctvo hovorí, že zastaviť Consumencia dokáže iba bytosť celá vyrobená z dreva. Zero sa nechá viesť zázračnou virguľou a tá ho privedie k vyvolenému a nie je ním nikto iný ako celodrevená marioneta – čert Kolofón. Ten je však opakom uvedomelého bojovníka proti slepému konzumu. Kolofón ani len netriedi odpad, o bezobalovom nákupe ani nechyroval a stravuje sa tými ekologicky najzávadnejšími maškrtami. Zero neverí, že tento pohodlný zúfalec má byť vyvoleným v poslednom ťažení proti Consumenciovi. Nezostáva mu však nič iné, len pokúsiť sa vytesať z Kolofóna lovca plastov, ktorý bude poslednou šancou na záchranu sveta pred ekologickou apokalypsou. Dobrodružná bábková hrá bude interaktívnym a humorným spôsobom vysvetľovať deťom princípy triedenia odpadu, bezobalového nákupu a spotrebiteľskej zodpovednosti.

Scenár, réžia: Peter Gärtner
Bábky a scénografia: Peter Gärtner, Lukáš Tandara

Účinkujú: Peter Gärtner, Lukáš Tandara / Sidónia Féderová
Hudba a hudobný sprievod: Radovan Hrbek

ZLATÉ PRASA

Marionetová vianočná komédia
40 min
Vhodné pre deti od 3 rokov
Premiéra: december 2018

Špeciálne vianočné predstvenie s obľúbeným čertom Kolofónom. Pre Kolofóna to budú prvé Vianoce hore na zemi. Už sa teší na všetky tie dobroty, o ktorých celý rok počúval: medovníčky, vanilkové rožky a salónky! Hneď ráno na Štedrý deň sa plánuje pustiť do medovníčkov, ale zabrzdia ho jeho priatelia Janko a Marienka. Majú s medovníkmi svoje skúsenosti a vedia, že ani na Vianoce ich netreba zjesť hneď ráno. Rozhodli sa, že nebudú až do večera nič jesť, aby konečne videli bájne zlaté prasa. A, samozrejme, nahovoria na to aj čerta Kolofóna. Pre neho je to opäť obrovská výzva a nevie, či sa mu podarí obstáť v tejto ťažkej skúške, najmä keď jeho žena Ježibabka od skorého rána vyvára a vypeká voňavučké vianočné pochúťky. Namiesto maškrtenia sa musí Kolofón pustiť do pomáhania, treba stromček z lesa priniesť, kapra uloviť a všetko na Štedrý večer nachystať. Podarí sa Kolofónovi vydržať až do samotného večera a uvidí aj on to rozprávkové zlaté prasa? Predstavenie malo premiéru na Vianoce v roku 2018 v Bytči v rámci festivalu Hviezdne noci. Patrí medzi obľúbené predstavenia v predvianočnom čase.

Scenár, réžia, bábky: Peter Gärtner
Účinkujú: Peter Gärtner, Lukáš Tandara
Kulisy: Eva Jandová, Peter Gärtner
Hudobný sprievod: Radovan Hrbek

O DIVIAČIKOVI

Marionetová dobrodružná komédia
45 minút
Vhodné pre deti od 3 rokov
Premiéra: jún 2016

Kto by nepoznal Diviačika – Kolofónovho verného druha, ktorý sa neváha zapojiť do každého nového dobrodružstva. Kde sa však vzalo toto sympatické zviera? Aký je jeho príbeh? Kedysi dávno ho vychovala Ježibabka. Našla ho strateného v snehovom záveji a vzala si ho domov. Keď však začal Diviačik chodiť do školy, veľmi rýchlo pochopil, že nie je človek, ale divé prasa. Nedokázal vzdorovať svojmu osudu a vyrazil späť do lesa, napriek Ježibabkinmu varovaniu, že v lese žije zlý Vlk. Diviačik cítil, že tam niekde v divočine pri veľkých bahnistých kalužiach, musí žiť jeho skutočná mamička. Na strastiplnej púti za svojimi koreňmi stretne množstvo nových priateľov: prefíkaného Lišiaka, tanečníka Zajaca či múdreho starého Krta. A bude musieť odolať rôznym pokušeniam, kým zistí, kam patrí. 

Scenár, réžia: Peter Gärtner
Účinkujú: Peter Gärtner, Sidónia Féderová
Bábky a kulisy: Lenka Šturmankinová, Peter Gärtner
Hudobný sprievod: Radovan Hrbek, Adam Holáš