Bábkové divadlo Morgonrock

Bábkové divadlo Morgonrock vzniklo v roku 2015 ako amatérsky súbor v meste Bytča. Odvtedy sa z garážového divadla stalo jedno z najznámejších slovenských kočovných bábkových divadiel a spolupracovalo s množstvom umelcov. A ako jedno z mála sa venuje klasickým marionetovým bábkam. Má za sebou hrania na festivaloch ako Pohoda, Atmosféra, Fest Anča a Končiny a takmer vo všetkých kultúrnych centrách od Bratislavy až po Bardejov. Hry divadla sa odohrávajú vo fikčnom mikrosvete okolo postavy čerta Kolofóna.

O ČERTOVI KOLOFÓNOVI

marionetová dobrodružná komédia
50 min
Vhodné pre deti od 3 rokov

Predstavenie O čertovi Kolofónovi je potešením pre malých aj veľkých divákov. Mix čertovských rozprávok, ľudových rozprávok, popkultúry, divokého západu a romantických komédií je receptom na neopakovateľnú zábavu v spoločnosti klasických marionetových bábok. Hlavný hrdina čert Kolofón to má náročné, život nie je len v pekle z kotla vylizovať a jeho príbeh oneskoreného dospievania začína, keď ho pošle Lucifer na zem, aby priniesol aspoň dve neposlušné deti. Dej dostane spád, keď Kolofón stretne hyperaktívne deti fičiace si na biostrave Janka a Marienku, ktorí sa rozhodnú, že z neho spravia poriadneho čerta. Hra poteší dynamickými gagmi tých najmenších, a množstvom vtipov a narážok aj ich rodičov. Predstavenie malo premiéru v roku 2015 a odvtedy sa dočkalo už viac ako 100 repríz na festivaloch a podujatiach po celom Slovensku vrátane podujatí ako Pohoda, Festival Atmosféra, či Hviezdne noci a príbeh o Kolofónovi dokonca vyšiel v roku 2017 v rozšírenom knižnom vydaní.

Scenár, réžia, bábky: Peter Gärtner
Účinkujú: Peter Gärtner
Hudobný sprievod: Radovan Hrbek 

TRI KOCKY DROŽDIA

Marionetová dobrodružná komédia
45 min
Vhodné pre deti od 3 rokov

Ľudia nebrali ohľad na prírodu a zvieratá. Znečistili celý svet, vyrúbali lesy a za trest prišiel zlý čarodejník Koroňák. Pohybuje sa nebadane pomedzi ľudí, prináša skazu, ekonomickú depresiu a zasieva choroby. Nikto sa mu neodváži postaviť zoči-voči, všetci zaliezli hlboko do svojich brlohov. Ani čert Kolofón by nikam nechodil. Nariadenie zostať doma akoby pre neho vymysleli. Čo je lepšie, ako celý deň v posteli vylihovať? Avšak netrvá dlho a aj u nich doma sa minie posledné droždie. Jeho žena Ježibaba ho pošle do sveta, aby priniesol aspoň tri kocky droždia, pretože ich malý syn Kolofón junior nič iné ako makové koláče a buchty jesť nechce. A tie bez droždia nebudú. Kolofón sa tak vydáva v ústrety ďalšiemu nebezpečnému dobrodružstvu, cez vyprahnuté a ubiedené krajiny, kde ľudia prosia o pomoc a kde všetci vkladajú nádej do hrdinu, ktorý by im doniesol radu od deda Vševeda. Kolofón na svojej púti nebude bojovať len o tri kocky droždia, ale aj o osud celého sveta a bude sa musieť postaviť aj samotnému čarodejníkovi Koroňákovi! Predstavenie malo premiéru 20.5.2020 v Kultúrnom centre Cooltajner v Považskej Bystrici.

Scenár, réžia, bábky: Peter Gärtner
Účinkujú: Peter Gärtner, Lukáš Tandara
Hudobný sprievod: Radovan Hrbek
Titulná pesnička: Vlado Janček

ZLATÉ PRASA

Marionetová vianočná komédia
40 min
Vhodné pre deti od 3 rokov

Špeciálne vianočné predstvenie s obľúbeným čertom Kolofónom. Pre Kolofóna to budú prvé Vianoce hore na zemi. Už sa teší na všetky tie dobroty, o ktorých celý rok počúval: medovníčky, vanilkové rožky a salónky! Hneď ráno na Štedrý deň sa plánuje pustiť do medovníčkov, ale zabrzdia ho jeho priatelia Janko a Marienka. Majú s medovníkmi svoje skúsenosti a vedia, že ani na Vianoce ich netreba zjesť hneď ráno. Rozhodli sa, že nebudú až do večera nič jesť, aby konečne videli bájne zlaté prasa. A, samozrejme, nahovoria na to aj čerta Kolofóna. Pre neho je to opäť obrovská výzva a nevie, či sa mu podarí obstáť v tejto ťažkej skúške, najmä keď jeho žena Ježibabka od skorého rána vyvára a vypeká voňavučké vianočné pochúťky. Namiesto maškrtenia sa musí Kolofón pustiť do pomáhania, treba stromček z lesa priniesť, kapra uloviť a všetko na Štedrý večer nachystať. Podarí sa Kolofónovi vydržať až do samotného večera a uvidí aj on to rozprávkové zlaté prasa? Predstavenie malo premiéru na Vianoce v roku 2018. Patrí medzi obľúbené predstavenia v predvianočnom čase. Úspech zožalo už v KC Hviezdne noci v Bytči, v KC Modra či v KC Cooltajner v Považskej Bystrici.

Scenár, réžia, bábky: Peter Gärtner
Účinkujú: Peter Gärtner
Kulisy: Eva Jandová
Hudobný sprievod: Radovan Hrbek

O DIVIAČIKOVI

40 minút
Vhodné pre deti od 2 rokov.

Diviačik je mláďa svine divej. Svoju mamičku nadovšetko ľúbi, lebo bol od narodenia iba s ňou. Jedného dňa sa však ich cesty dramaticky rozídu. Diviačika nájde uprostred zimy v lese dobrá Babička a rozhodne sa o neho postarať. Dobre ho vychová, ale on jedného dňa pocíti, že nepatrí do sveta ľudí a odchádza späť do lesa, aby zistil, kým skutočne je. Čaká ho veľa dobrodružstiev a prvýkrát stretáva zvieratá, ktoré doteraz ešte nevidel. Hlavne ho však trápi, či sa mu podarí znovu nájsť svoju mamičku. Predstavenie je hrané klasickými marionetami a je vhodné pre deti od 2 rokov, marionety však svojimi ladnými pohybmi nasýtia aj oko dospelého diváka. Predstavenie malo premiéru v roku 2016 na Festivale Hviezdne noci v Bytči. Odvtedy bolo uvedené vo viacerých kultúrnych priestoroch a na viacerých podujatiach: Festival Atmosféra, KC Podivný barón Púchov, Klub Lúč Trenčín, Trnavský rínek, KC Bašta Bardejov, MSKS Kežmarok.

Scenár, réžia: Peter Gärtner
Účinkujú: Peter Gärtner
Bábky a kulisy: Lenka Šturmankinová, Peter Gärtner
Hudobný sprievod: Radovan Hrbek, Adam Holáš