Prednášky

Cesta na mesiac – filmová prednáška

Vhodné pre 7. - 9. ročník ZŠ a pre stredné školy 

Filmy sú súčasťou nášho života a berieme ich ako samozrejmosť. Neboli tu však vždy. Čo bolo predtým, než vzniklo toto „siedme“ umenie a aký rozruch spôsobilo zrodenie filmu? Na počiatku mu nikto neprorokoval dlhý život. Prvé filmy netrvali ani minútu a premietali ich len na jarmokoch ako ďalšiu atrakciu medzi kolotočmi. Jeho vynálezci – dvaja francúzski bratia Louis a Auguste Lumierovci – predpokladali, že ako sezónna atrakcia čoskoro zanikne. Stal sa však presný opak a z filmu je dnes umenie pre masy. Ročne navštívia kiná milióny divákov po celom svete a nič tak veľmi nezasahuje do našich životov ako práve filmy. Proces vzniku filmu a spôsob ako sa šíri svetom je fascinujúci a neustále sa vyvíjajúci proces. Pozerať filmy je v prvom rade veľká zábava, často však môžu slúžiť aj ako zdroj vzdelania a môžu rozvíjať naše myslenie. Prednáška Cesta na mesiac vám v základoch predstaví ako tento magický svet funguje.

Žiaci počas 90 minútovej prednášky uvidia viacero ukážok z filmov pochádzajúcich z obdobia zrodenia filmu a budú v stručnosti prevedení dejinami filmu, procesom výroby filmového diela a spôsobom, akým sa filmy dostávajú z filmových štúdií až do kín v malých mestách. Pochopiť celý proces žiakom pomôžu aj pútavé inštruktážne videá a praktické pomôcky.

Normalizačná kinematografia ČSSR

Vhodné pre vysoké a stredné školy.  

Fúzatá žena so zrasteným obočím ako sexsymbol doby? Pražská jar ako puč skorumpovaných taxikárov? Aj to bola normalizačná kinematografia. Do Československa napochodovali vojská Varšavskej zmluvy a liberálne prúdy vo filme dostali červenú. Sedemdesiate roky vo filme sú klenotnicou bizarností. Do sedla sa dostali lojálni tvorcovia komunistickej strany, ktorých úlohou bolo točiť poctivé uvedomelé snímky. Výsledkom sú dnes zabudnuté „pochúťky“ v podobe filmov s výrazným ideologickým podtónom. Ak chcete nazrieť do 13. komnaty normalizačného audiovizuálneho priestoru, nemali by ste vynechať prednášku Normalizačná kinematografia ČSSR, kde sa spolu s Petrom Gärtnerom pozriete „pod chvost“ kultovým titulom ako NEPŘÍTEL ZA VOLANTEM, HROCH a mnohým ďalším. O netradičný kinematografický zážitok postarané!

Vyrozprávať príbeh

Umenie rozprávať príbehy sa prelína rôznymi umeleckými druhmi a je nedeliteľnou súčasťou všedného života. Táto prednáška sa zameriava na vysvetlenie základných mechanizmov, ako vznikajú príbehy vo všeobecnosti, ale tiež ako sa tvorí konštrukcia príbehu najmä v literatúre, divadle a filme. Písanie a tvorenie príbehov je remeselná činnosť ako hociktorá iná a existuje množstvo pravidiel a zvyklostí, ktorými sa musí riadiť každý rozprávač. Súčasťou prednášky je vhľad do tých najzákladnejších a prednášku je možné rozšíriť podľa požiadavky aj na kratší či dlhší kurz tvorivého písania.