by

Opäť nasneží! Druhé vydanie Čakania na sneh.

Budú to už tri roky, odkedy vyšla prvýkrát moja detská kniha Čakanie na sneh. A kedže je už vypredaná, čo je celkom úctihodný výkon, rozhodol som sa, že ju vydám opäť. Druhé vydanie Čakania na sneh dorazí na pulty knihkupectiev už začiatkom novembra a bude sa tak môcť dostať do rúk ďalším detským čitateľom.

Príbeh Čakania na sneh je v rámci mojej bibligrafie asi najkurioznejší a v konečnom dôsledku sa jedná o moju čitateľský aj kriticky najoceňovanejšiu knihu. A to pôvodne nemala ani vzniknúť.

Text knihy som ešte v roku 2019 uverejňoval na pokračovanie v detskom časopise Slniečko. Aj tam som ho posielal bez väčších ambícií, ako taký šuflíkový ležiak. Čakanie na sneh som vymyslel raz večer pri uspávaní môjho dieťaťa, keď som mu rozprával príhody, ako som ako dieťa miloval zimu a tešil sa na zimné radovánky.

Text som napísal na jeden dych, bez dlhšieho uvažovania nad výstavbou deja, bez krkolomných prepisovaní. Presne naopak oproti tomu, ako vznikli všetky moje ostatné knihy. Som spisovateľ, ktorý sa snaži mať premyslený celý dej dopredu, uvažujem nad tým, ako knihu poňať štylisticky, príbehy viackrát prepisujem, či aspoň opravujem. Čakanie na sneh však vypadlo zo mňa, ako keď sa rozchumelí. Padalo a padalo, až kým nebola kniha hotová.

Takto som vlastne nidky nechcel písať, a keď som aj napísal, nechcel som nič také vydať. Ale pri Snehu som spravil vínimku, aj zo zvedavosti, čo povedia čitatelia. No a výsledok je dnes už známy.

Čakanie na sneh v podstate nemá zlé hodnotenia od čitateľov, podľa toho, čo o knihe doteraz fanúšikovia napísali, tak je to môj najväčší crowd pleasure. Ba čo viac, ocenili ju aj recenzenti a úplne ma dostala reakcia jednej pani učiteľky zo základnej školy: „Dnes sa píše pre deti všeličo, je toho veľa, ale Čakanie na sneh, to je skutočne literatúra, akoby som povedala vysoká literatúra pre deti.“

O úspechu knihy svedčí aj to, že za tri roky sa celý prvý náklad vypredal, čo ma nesmierne teší. Slovenský knižný trh je veľmi malý a knihy sa bežne predávajú päť, šesť a viac rokov. V tomto smere môžem teda o Čakaní na sneh povedať, že je to v rámci mojej tvorby skromný bestseller. Aj preto som sa rozhodol, že knihe doprajem druhé vydanie.

Kniha už je v predaji, ak si objednáte cez môj eshop, rád vám do nej napíšem aj osobné venovanie.

Knihu uvedieme spolu s ilustrátorkou Martou Matus do života 26.11.2023 o 15:00 v komunitnom centre Prugerka. Na podujatí Vás čaká divadelné spracovanie príbehu a výtvarný predvianočný workshop. Tu nájdete udalosť.

Peter Gärtner