by

Tri kocky droždia

Na začiatku tohto roka asi nikto netušil, čo nás čaká, ak nerátame bláznivých ujkov, čo vylepujú po stĺpoch správy o blížiacej sa apokalypse. Ja ako človek, ktorý aktuálne polovicu svojho času venuje písaniu kníh a polovicu hraniu divadla, som si predstavoval, že to bude ďalší rok ako každý iný, snáď sa mi podarí dokončiť aspoň jednu knihu, priebežne budem pracovať na ďalších písacích projektoch a pomedzi to bude hrať svoje hry krížom krážom po Slovensku.

Už dlhšie som však uvažoval, že by bolo načase spraviť novú hru. Od vzniku Čerta Kolofóna už je to 5 rokov, stále sa síce hrá a ja ho hrám rád, je to taký môj pilot, ktorý každým hraním viac a viac vybrusujem. Hrám ešte Diviačika a Zlaté prasa, ale prvá vec je len spin-off Kolofóna a Zlaté prasa sa dá hrať iba na Vianoce. Takže moje nutkanie nacvičiť novú hru nebolo až také neopodstatnené.

Nevedel som sa však k tomu dokopať. Urobiť dvojku Kolofóna? A bude slabá ako všetky dvojky. Načo to siliť? Urobiť niečo úplne iné, mimo Kolofónovské univerzum? Niečo ňuňuňu, farebné a feel-good, aby ma objednalo viac promotérov? To ma nelákalo a radšej som ďalej ponúkal svoje staré hry.

A potom prišla pandémia. Ešte začiatkom februára sme boli na rodinnom výlete v Prahe a v Kutnej Hore na výstave inšpirovanej Trnkovou knihou Zahrada. Ktorú tu v zátvorke odporúčam, je to nadčasová detská klasika, magická ilustrovaná kniha (aj seriál) o piatich chlapcoch, ktorí objavia zarastenú záhradu a v nej množstvo bizarných postavičiek, škodoradostného kocúra, či sčítanú veľrybu Abyrlev. Už vtedy sme radšej chodili po Prahe pešo ako električkou. Keď sme prišli domov naplno to vypuklo.

Pre mňa mala vypuknutie koronakrízy a spustenie lockdownu na Slovensku úplne najhoršie načasovanie. Presne deň po ohlásení uzatvorenia krajiny, vyšla prvá pozitívna recenzia na moju knihu Veľký román v celoslovenskom mienkotvornom médiu. Niečo, čo môže knihe začínajúceho autora dosť pomôcť. Jej čítanosť bola však hlboko pod priemerom. V momente, keď sa ľudia hrnuli do supermarketov utrhnúť si vrecko ryže a balík cestovín, a keď všetci skrólovali na telefóne posadnutí hľadaním katastrofických správ a scenárov ako bude vyzerať pandemický koniec sveta, nikoho nezaujímali knižné recenzie. A predaj románu klesol z mesiaca na mesiac o päťdesiat percent a potom ešte hlbšie. Nejdem však fňukať, nebol som ani zďaleka ten najviac poškodený.

Potom nasledovali dva mesiace depresie. Paralýza. Neschopnosť robiť čokoľvek iné okrem dennej rutiny zameranej na prežitie, starostlivosť o dieťa. Raz za dva týždne nákup, po ktorom som sa domov vrátil šedivý od stresu. A popritom sa človek modlí, aby to skončilo skôr než sa vám minú posledné úspory na účte.

A vtedy prišla ponuka od Tomáša Bořutu z Považskobystrického kultúrneho centra Cooltajner. Že veď ja som také umelecké ADHD, čo keby som pre nich vyrobil predstavenie o koronakríze, zo všetkými komickými aj dramatickými situáciami, skrytým politickým komentárom a morálnym ponaučením pre deti, ako treba byť solidárny a dezinfikovať si ruky. Chvíľu som váhal, ale potom som si uvedomil, že nezobrať túto ponuku, by bol posledný klinec do rakvy mojej umeleckej existencie.

Pustil som do toho, naša obývačka sa premenila na dielňu. Na raňajky, obed a večeru som vždy zhrnul zo stola hobliny, ústrižky látok a náradie, najedli sme sa a pracovalo so ďalej. Najskôr som mal strach, že v byte s trojročným dieťaťom to bude nemožné. Ale vyšlo to, väčšinu času si Kornel išiel svoje, zliepal si páskou kúsky kartónu a potreboval menej pozornosti, ako keby sme nerobili nič.

Tvorivý rauš som zúžitkoval na realizáciu nápadov, nad ktorými som dlhšie dumal. Jednak som si spravil svoju prvú scarf-puppet, v preklade niečo ako handrová bábka, čo vymyslel kedysi dávno nemecký bábkar Albrech Roser. Je to veľmi rýchlo urobiteľná bábka so štvorca látky, dlhšie mi trvalo spraviť iba hlavičku, ktorú som musel kašírovať. Robiť premakané drevené marionety v časovom sklze je nemysliteľné, tie sa robia dlhé mesiace, a ja som mal čas do premiéry sotva tri týždne. Z handrovej bábky sa stal záporák rodiacej sa hry – zlý černokňažník Koroňák.

Druhá nová bábky, ktorú som spravil, bola pozitívna postava, ktorú som síce spravil zhora vedenú nitkami ako klasickú marionetu, ale dizjanovo som ju urobil skôr po vzore amerických muppetov, na ktorých som okrem iného v deväťdesiatych rokoch vyrastal. Je tu ešte niekto, kto si fičal na detskéj relácii Sezam, otvor sa? Keď som chcel napodobniť tie chlpaté bábky, musel som zamieriť do galantérky a tam následoval radostný nákup „furry“ látok. Tety predavačky troška dvíhali obočie, keď videli ako som si odnášal zlatú dlhovlasú textíliu. Z nej som urobil novej bábke krásnu hrivu. Koho bábka predstavuje, nebudem písať, pretože to by bol veľký spoiler, a predpokladám, že mnohí hru ešte uvidíte, tak vám nechcem kaziť prekvapenie.

Zvyšné bábky som dokompletizoval z rozrobených drevených marionet a jednu – malého čertíka Kolofóna juniora som sa rozhodol predsalen vystrúhať z dreva. Posledné noci pred predstavením ju ešte brúsim, aby sedeli všetky spoje a dobre sa hýbala, a došívam jej kostým. V hre je hlavným hrdinom opäť Kolofón a po jeho boku nechýba ani obľúbený druh Diviačik.

Druhý veľký problém bol scenár. To je tak vždy. Na začiatku každého nové scenára, knihy, hry je autor zúfalý, leží na gauči, tlčie sa po hlave a vykrikuje, že je úbohý pisálek, egomaniacky netalentovaný grafoman a že to nikdy nenapíše. Takto to trvá dva-tri týždne a potom inšpirácia určite príde. Vedel som, že hra musí mať pôdorys hrdinského monomýtu, pozrel som si ešte na vybudenie milovanú Kung-fu Pandu, prešiel moje scenáristické biblie a napísal som to. Teraz si nepredstavujte komplet scenár so všetkými dialógmi a technickými poznámkami, kto kde stojí a čo kedy hovorí. Pri bábkovom divadle vždy tvorím len základnú dejovú líniu, čo je podľa mňa to najdôležitejšie, dialógy nechávam na hercov. Tie sa nacvičia pred predstavením a potom sa každým ďalším hraním budú obrusovať.

A sme pri hercoch. Vedel som, že novú hru už nezahrám sám. Svoje staré hry napriek veľkému množstvu bábok viem ako tak obslúžiť sám, ale tu som chcel druhého herca kolegu, ktorý by to posunul celé vyššie. Už dlhšie som mal zálusk na spoluprácu s jedným bábkohercom. Lukáša Tandaru poznám ešte z čias slávnej žilinskej improligy, kde sme spolu zápolili, potom som videl aké robí svoje autorské bábkarské hry, no a vedel som tiež, že je aktuálne hercom v bratislavskom bábkači, a že je zrejme zasekaný a určite nebude mať čas na žiadnu spoluprácu. Aj tak som to skúsil. A bolo to tak. Lukáš napriek tomu, že bola koronakríza a v divadle sa nehralo, mal dosť rozrobených projektov na to, aby si bral ďalší. Ešte sme dali jeden telefonát a presvedčil som ho. Dáme si skúšku pred predstavením a tam uvidíme, či to zafunguje a rozhodneme sa.

Skúšali sme jeden deň. Stretli sme sa priamo v malej bábkarskej sále starého odborárskeho kulturáku v Považskej Bystrici, kde Cooltajner pôsobí. Chátranie tejto šialenej divadelnej stavby s troma sálami a točňou ako z národného je na samostatný blog. Tomáš nás púšťa do sály a začíname skúšať. Prichádza aj náš hudobník Rado Hrbek s gitarou a tam to za jeden deň dáme celé dokopy. Vymyslíme scénu so starých paravánov, ukotvenie tieňohry, hudobné motívy, ruchy a ja ešte poškodím kulisy pri inštalácii, takže ich ešte narýchlo farbami prekresľujem. Po tomto dni mám super pocit, toto som chcel, byť na pódiu s profi hercom, ktorí prináša nové nápady, je motivovaný a robí to s nasadením.

V deň premiéry sme si dali ešte jednu skúšku. Ešte som dorábal bábky Gumenú rukavicu, Čistiacu servítku, Dezinfekčný ostrekovač a Alpu francovku. Posledné trampoty má Tomáš, ktorý nám pomáhal s celou produkciou, keď inštaluje techniku na livestream. Je 20. mája, deň kedy náš nový pán premiér ohlasuje triumfálne víťazstvo nad prvou vlnou korony. Tomáš to tak trochu predpokladal a preto na tento dátum dal aj naše predstavenie.

Po predstavení si hovorím, že okej. Dali sme to. Beriem to pragmaticky. Bola to príležitosť, ja som ju chytil. Máme nové predstavenie. Keby neprišla korona, tak by prišlo zrejme niečo iné, čo by ma domotivovalo, spraviť ju. Každopádne môj subjektívny pocit je, že Tri kocky droždia sú po piatich rokoch tá dvojka Čerta Kolofóna, po ktorej bol dopyt. A veľmi sa už teším, keď koronakríza definitívne skončí a budeme ju môcť hrať už len ako spomienku na jedno dramatické obdobie a pred plným publikom.

Fotografie v tomto blogu sú od Tomáša Kušu a Jakuba Julényho z hrania v kultúrnom priestore A4 v Bratislave.

Write a Comment

Comment

Webmentions

 • Homepage

  … [Trackback]

  […] Read More Infos here: petergartner.sk/tri-kocky-drozdia/ […]

 • match dating website

  adult singles dating site https://freewebdating.net/

 • good free dating sites

  ourtime https://freedatinglive.com/

 • online free dating service

  single senior dating sites https://allaboutdatingsites.com/

 • best dating sites for free

  free chat https://datingwebsiteshopper.com/

 • top online meeting sites

  free online dating chat https://onlinedatinghunks.com/

 • absolutely free dating site

  online singles near me https://onlinedatingsuccessguide.com/

 • singles sites

  chat singles https://onlinedatingsurvey.com/

 • deting

  dating sims free online japanese adult https://sexanddatingonline.com/

 • tinder login

  pof dating site https://free-dating-sites-free-personals.com/

 • free online dating sites with no fees

  singles ads https://jewish-dating-online.net/

 • our time dating service

  asian girl single https://jewish-dating-online.net/

 • online date

  tinder gratis https://freewebdating.net/

 • courseworks help

  do my coursework for me https://courseworkdomau.com/

 • do my coursework

  coursework only degree https://buycoursework.org/

 • custom coursework writing

  coursework on a resume https://teachingcoursework.com/

 • coursework info

  database coursework https://coursework-expert.com/

 • creative writing coursework

  coursework writing services https://courseworkinfotest.com/

 • coursework

  coursework writers https://courseworkdownloads.com/

 • coursework paper

  creative writing english coursework https://mycourseworkhelp.net/

 • coursework papers

  coursework paper https://writingacoursework.com/

 • coursework master

  coursework samples https://courseworkninja.com/

 • coursework

  coursework sample of written work https://brainycoursework.com/

 • 2resolutions

  1simplify

 • buy papers online for college

  help with writing papers https://studentpaperhelp.com/

 • paper writers online

  need help writing a paper https://ypaywallpapers.com/

 • do my paper

  best custom paper writing service https://premiumpapershelp.com/

 • paper writers online

  how to write my paper https://papercranewritingservices.com/

 • buying papers online

  where to buy writing paper https://essaybuypaper.com/

 • write my college paper

  help with your paper https://writemypaperquick.com/

 • buy cheap papers

  college papers for sale https://mypaperwritinghelp.com/

 • pay to do my paper

  scientific paper writing services https://buyessaypaperz.com/

 • paper writers for college

  pay to do my paper https://writingpaperservice.net/

 • dltk custom writing paper

  buy papers online https://cheapcustompaper.org/

 • paper writers online

  write my college paper for me https://researchpaperswriting.org/

 • custom handwriting paper

  write my math paper https://top100custompapernapkins.com/

 • write my sociology paper

  paper writing help https://doyourpapersonline.com/

 • buy papers for college

  buy cheap papers online https://write-my-paper-for-me.org/

 • write my papers

  cheapest paper writing service https://writepapersformoney.com/

 • buy papers online

  where to buy writing paper https://paperwritinghq.com/

 • need help writing a paper

  pay to write a paper https://uktermpaperwriters.com/

 • help with your paper

  writing paper services https://sociologypapershelp.com/

 • pay to write papers

  custom writing paper service https://term-paper-help.org/

 • chat gay joven tu chat

  gay french chat camtocam https://gaymanchatrooms.com/

 • free nc gay chat rooms

  reddit gay sex chat room https://gayinteracialchat.com/

 • b-gay chat

  gay chat video https://free-gay-sex-chat.com/

 • free live gay web cam chat roos

  gay live chat rochestervideo https://gaymusclechatrooms.com/

 • gay daddy chat

  sex chat. gay descreet pueblo https://gaychatnorules.com/

 • nipples gay chat

  kinky gay first time chat rooms phx only https://gayphillychat.com/

 • gay roulette chat

  gay chat roulette adult https://chatcongays.com/

 • hairy gay men chat free

  fre gay chat https://gay-live-chat.net/

 • google zoom gay chat room

  reddit gay sex chat room https://gaychatspots.com/

 • free gay chat nrooms

  gay chat avenue https://gaychatcams.net/

 • gay bisexual chat rooms

  gay sc chat https://newgaychat.com/

 • pa online casino real money no deposit

  bester online casino bonus https://casinosonlinex.com/

 • 10 dollar minimum deposit usa online casino

  new pa online casino https://online2casino.com/

 • ohio online casino

  sugar house casino online https://onlinecasinos4me.com/

 • tinder dating site log in

  popular dating sites https://onlinedatingservicesecrets.com/

 • online ukraine dating

  websites online https://zonlinedating.com/

 • my dating sites

  adilt dating https://virtual-online-dating-service.com/

 • online dating plus 50

  free dating siwomen https://freeadultdatingpasses.com/

 • online dating and personals at

  free good https://lavaonlinedating.com/

 • fuck2date69

  best dating websites online https://wowdatingsites.com/

 • topchatsites chat

  dating chat site https://datingpersonalsonline.com/

 • youwu666

  plenty fish https://speedatingwebsites.com/

 • singles online dating

  our time dating website login https://online-internet-dating.net/

 • christian singles dating site

  sex dating https://adult-classifieds-online-dating.com/

 • dating site

  meet= dating dating https://adult-singles-online-dating.com/

 • ourtime logga in

  best app for meetings online free https://onlinedatingbabes.com/

 • free adult chat rooms

  worldwide internet dating https://freephotodating.com/

 • gay male dating sites

  dating sites without gay or trans https://datinggayservices.com/

 • gay addiction dating apps

  dating gay bear memphis https://gayedating.com/

 • gay dating free

  adam4adam gay dating hook up site https://gay-singles-dating.com/

 • betternet vpn

  best vpn router 2022 https://rsvpnorthvalley.com/

 • vpn netflix free

  vpn free download for pc https://free-vpn-proxy.com/

 • avast vpn download

  buy vpn client https://superfreevpn.net/

 • best vpn service for mac

  vpn free https://imfreevpn.net/

 • vpn free ip address

  vpn free chrome https://ippowervpn.net/

 • avast secureline vpn review

  proton vpn download https://freehostingvpn.com/

 • mexico vpn free

  cnet vpn https://shiva-vpn.com/

 • vpn to buy crypto

  best vpn for xbox https://freevpnconnection.com/

 • real casino slots online

  best online casino bonuses https://casino8online.com/

 • online casino with no deposit bonus

  turning stone online casino https://all-online-casino-games.com/

 • vegas casino online no deposit bonus 2021

  casino online streaming https://ownonlinecasino.com/

 • online casino hrvatska

  baccarat online casino https://onlineplayerscasino.com/

 • usa casino online real money

  what is the best online casino for real money https://casino-online-jackpot.com/

 • 888 casino online help

  miami online casino https://casino-online-roulette.com/

 • turning stone casino online

  gokken in online casino https://vrgamescasino.com/

 • cafe casino online

  casino stream online https://1freeslotscasino.com/

 • parx online free casino

  san manuel online casino https://cybertimeonlinecasino.com/

 • gta online diamond casino

  turningston online casino https://internet-casinos-online.net/

 • river monster online casino

  real money online casino pennsylvania https://free-online-casinos.net/

 • grand casino online

  river online casino https://9lineslotscasino.com/

 • harrahs casino online

  online casino bookie franchise reviews https://onlinecasinosdirectory.org/

 • sx vegas casino online

  el royale casino online https://trust-online-casino.com/

 • chumba casino online gambling

  online casino games real money no deposit https://newlasvegascasinos.com/

 • river belle online casino

  clubwpt online poker and casino https://onlinecasinofortunes.com/

 • free online casino

  best online casino real money usa https://firstonlinecasino.org/

 • hollywood casino pa online

  wind creek online casino https://download-casino-slots.com/

 • proposal and dissertation help 2000 words

  help writing a dissertation https://customthesiswritingservices.com/

 • writing dissertations

  marketing acknowledgement https://dissertationhelperhub.com/

 • thesis dissertation

  writing a master’s dissertation https://dissertationhelpspecialist.com/

 • cheap dissertation help

  dissertation writing services https://writingadissertationproposal.com/

 • help me

  writing a doctoral dissertation https://customdissertationwritinghelp.com/

 • doctoral dissertation

  dissertation https://businessdissertationhelp.com/

 • write my dissertation for me

  doctoral dissertation writing help https://bestdissertationwritingservice.net/

 • dissertation thesis writing

  write a dissertation abstract https://writing-a-dissertation.net/

 • uk dissertation writing

  dissertation thesis https://examplesofdissertation.com/

 • masters dissertation writing services

  thesis help https://accountingdissertationhelp.com/

 • dissertation help near me

  dissertation editing https://dissertationhelpexpert.com/

 • dissertation template

  dissertation editing https://dissertationwritingcenter.com/

 • rfp writing services

  phd dissertation help https://helpwithdissertationwritinglondon.com/

 • dissertation writing services

  phd dissertation help download https://professionaldissertationwriting.com/

 • online dissertation help veroffentlichen

  free dissertation help https://professionaldissertationwriting.org/

 • 3workings

  3textiles

 • 2misconception

  2deliver

 • dissertation help india review

  quantitative dissertation help https://helpon-doctoral-dissertations.net/

 • professional dissertation help reviews

  how long is a dissertation https://dissertations-writing.org/

 • mba dissertation writing service

  dissertation proposal example https://mydissertationwritinghelp.com/

 • dissertation help derrida

  psychology dissertation help https://help-with-dissertations.com/

 • proposal and dissertation help work plan

  ucl dissertation help https://dissertationwriting-service.com/

 • dissertation help service binding

  dissertation books https://buydissertationhelp.com/