by

Vdýchnite život knihe Depešáci!

Depešáci za Železnou oponou

Legendárny koncert Depeche Mode v Prahe roku 1988. Prvá západná kapela za Železnou oponou. Udalosť – zjavenie uprostred normalizačnej šede, kde chceli byť všetci. Hala ČSTV na pražskom výstavišti mala však obmedzenú kapacitu.

Si depešák alebo metalista?

Na hladkom povrchu totalitného režimu sa začali objavovať prvé praskliny, z ktorých nezadržateľne presakovali mnohé subkultúry: depešáci, metalisti, pankáči či skejťáci. Magické obdobie, keď sa každý mladý človek musel zákonite stretnúť s otázkou, či je depešák alebo metalista. Obdobie, keď sa „zakázaná hudba“ zo západu šírila ilegálne na magnetofónových kazetách. Príbeh Depešáci je poctou tejto ére a pokusom zrekonštruhovať ju podľa „skutočných udalostí“.  

Učni zo zapadákova

Hrdinami príbehu sú strojárski učni Adam a Martin zo socíkovského zapadákova. Zháňanie lístkov na koncert ich milovanej kapely sa zmení na tobogán nečakaných udalostí: mámia dôchodky po rodine, kšeftujú s plagátmi z Brava, rozpredávajú zbierky céčok, hrajú v krčme oko, a nakoniec sa proti vlastnej vôli zapoja aj do rozkrádania socialistického majetku.

Do cesty sa im postaví nielen nedostatok kapitálu a perfídny totalitný režim so zástupom fízlov, esenbákov a osožákov, ale najmä partička svojráznych metalistov.

Hudbou proti režimu

Na pozadí vyhasínajúceho a morálne vyprahnutého komunistického režimu prežijeme s depešákmi Adamom a Martinom príbeh silného priateľstva, mladíckej nerozvážnosti a naivity ale najmä príbeh veľkej lásky k hudbe, ktorá zmenila ich životy. Či už bol niekto v danej dobe metalista, alebo depešák, hudba pre neho znamenala veľa. Nebolo to len neviné počúvanie, bol to výraz oslobodenia, skutočnej revolty, a nakoniec aj akt politického protestu. 

Zázrak na pódiu

Už len zohnať plagát obľúbenej kapely s impreliastického západu bol nadľudský výkon. Ošúchané exempláre nemeckého Brava mali hodnotu zlata a kto vlastnil magič dvojičku umožnujúci nahrávanie z kazety na kazetu, bol absolútny kráľ. Správa o koncerte Depeche Mode v tejto atmosfére vyvolala nevídaný ošial. Vidieť ich zrazu naživo, bolo niečo nepredstaviteľné a šťastlivci, ktorí sa na koncert dostali, tomu uverili až v momente, keď kapela vyšla na pódium. 

Potrebujeme vašu pomoc

A či sa podarí prekonať všetky nástrahy doby aj našim hrdinom Adamovi a Martinovi, či sa im podarí naskočiť na vlak do Prahy a dostať sa na vytúžený koncert, sa dozviete, ak úspešne zakončíme túto kampaňa a uvedieme knihu do života. 

CHCEM PODPORIŤ VZNIK KNIHY DEPEŠÁCI